Jste ostravští patrioti? Tak to jistě znáte všechny významné architektonické památky na území Ostravy. Pojďme si alespoň některé z nich připomenout.
Lihovar
Roku 1899 založil Wilhelm Grauer z Opavy lihovar, který rozšiřoval až do první světové války. Jedná se o vícepatrový zděný objekt, který byl původně určen pro hlavní část technologického procesu. V blízkém sousedství se nachází malá obytná kolonie, jež byla určená pro zaměstnance továrny. V kolonii najdeme novogotické jednopatrové obytné domy a menší řadové domky.
Vila Judr. Eduarda Lisky
Liskova vila z roku 1936 je nejvýznamnější realizací bratrů Šlapetových. V roce 2008 dokonce byla budova prohlášena za národní kulturní památku. Vila je umístěna na svahu Hladnova, díky tomu umožňuje výhled ze společenské haly až směrem k Nové radnici a do údolí Ostravice. Dům je příkladem organického funkcionalismu.
Janáčkova konzervatoř
Základ pro dnešní konzervatoř by původně německá obecná škola od Oskara Mratschka z let 1893-1894. Budova se tedy skládá ze dvou částí – z historické budovy školy z cihelného zdiva, která je zdobená sochami a poté z novostavby ze skla a betonu. Ve štítu budomy můžeme vidět lyru a úryvek z textu Leoša Janáčka.
„Miluji hudbu, která protíná celý život, celý svět.“
Divadlo Antonína Dvořáka
Nynější budova Divadla Antonína Dvořáka je výsledkem několik různých stavebních fází. Novobarokní prvky můžeme vidět u hlediště a malířské výzdoby. Jako u prvního divadla v Československu zde musely být použity železobetonové nosníky, kvůli dřívějšímu dolu Alexandr, který stával v předprostoru divadla.
Hornický dům – Palác Elektra
Dům vznikl jako centrum profesních organizací, které mělo zajišťovat sociální, zdravotní a právní záležitosti horníků. Byly zde také restaurace a zábavní podniky, které měly zajistit výnosnost budovy. V křídle do Nádražní ulice se nacházela známá kavárna Elektra. Koncem 20. století byl dům vyplněn kancelářemi.