Tvrdí se, že prokrastinaci nelze podkládat za nemoc, přesto lidstvo v současnosti trpí prokrastinací stejně frekventovaně jako depresí. Všem je tento problém znám, i když jsme pracovití, tak vše odkládáme na poslední chvíli, a pak nevíme, co dřív. I když tomu nemusíte věřit, tak prokrastinace není lenost.
NEZAMĚŇOVAT S DEPRESÍ
Dávejte si pozor především v případech, kdy vy, či vaši kolegové v okolí, odkládání povinnosti považují za depresi. Člověk může být v naprosté rovnováze a pohodě, a přesto práci a jiné povinnosti odkládá. O depresi se jedná až tehdy, když sami cítíme, že je naše psychika v dezolátním stavu. A to až tak, že nejenom odkládáme práci, ale nejsme ani schopni vstát z postele.
UMĚNÍ „CHTÍT“
Jako každý problém, který chceme vyřešit, souvisí i prokrastinace s vůli. Musíme opravdu sami chtít tento problém vyřešit. Prvním bodem je tedy vlastní boj s prokrastinací – nikdo nás nemůže do ničeho nutit. Pokud se přes tento blok dostaneme, pak se překleneme k rozvrhu a plánování záležitostí. Důležité je si rozdělit čas volna a čas práce.
HARMONOGRAM
Do daného denního rozvrhu musíme vložit veškeré činnosti, které provádíme. Ať už se jedná o povinnosti či cvičení. Vše s dostatečnými pauzami na oddech. Odborníci také doporučují nebát se možných chyb. Nesmíme s nimi počítat, ale pokud se opravdu stanou, tak se svět přeci nezboří.
SOUSTŘEĎTE SE
Mozek musí být nastartován na dobu, kdy je třeba myslet. Na druhou stranu je třeba dopřát mu odpočinek, vypněte jej tedy, jakmile nastane čas k tomu daný. Oběd si musíme vychutnat s naprosto čistou myslí. Důležité je, abychom se při práci nenechali rozptylovat, takže vypnout mobily nebo je alespoň odložit co nejdál od pracovní plochy, to platí i pro rádio.